ul. Kościelna 27, 43-340 Kozy

Kremacje

kremacja

Wśród wielu usług pogrzebowych oferowanych przez Koziański Zakład Pogrzebowy znajduje się również kremacja. Jest to bardzo stara praktyka pochówku, wspólna dla różnych kultur. W niektórych religiach jest to rytuał, który ma symboliczną wartość oczyszczenia, wyzwolenia ducha z ograniczeń ciała oraz niejako symbolizuje nieśmiertelność duszy.

W 1963 r. Kościół rzymskokatolicki, po Soborze Watykańskim II, zniósł zakaz kremacji swoich wiernych. W kwietniu 2002 r. Kardynał Jorge Medina Estévez, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ogłosił przygotowanie specjalnego rytuału kremacji. W 2016 roku wydana zaś została instrukcja Kongregacji Nauki Wiary “Ad resurgendum cum Christo” (Aby zmartwychwstać z Chrystusem), która reguluje kwestię kremacji wiernych w obecnych czasach. Jednak zarówno w świadomości świeckiej, jak i religijnej, ważność życia i śmierci podkreślana jest poprzez pamięć o Zmarłych i szacunek dla bólu Bliskich, których ta śmierć pogrążyła w żałobie.

Koziański Zakład Pogrzebowy zawsze pozostawia Rodzinom Osób Zmarłych wybór odnośnie metody pochówku. Jeśli zapada decyzja o kremacji – dokładamy wszelkich starań, żeby dopomóc w organizacji tak samej kremacji, jak i uroczystości żałobnych, które po niej następują.

Nasz Zakład Pogrzebowy w Kozach oferuje, szanując życzenia Rodziny Zmarłego, usługę kremacji. Jest to alternatywa dla pochówku tradycyjnego. Zajmujemy się kompleksową organizacją wszystkich formalności: od dokumentów, przez realizację procedury spopielenia aż po odbiór urny z prochami i pochówek na cmentarzu.